Центр Мистецтв "Новий Український Театр"

Центр мистецтв "Новий Український Театр"

театр для всієї родини

     У 1998 році режисер та актор Віталій Кіно (представник «режисерської школи» Едуарда Митницького) з командою однодумців заснували Центр мистецтв «Новий український театр» (НУТ), один з перших незалежних (недержавних) театрів України. У тому ж році при НУТі запрацював і Театр «Сонечко» («Божья коровка»), який мав на меті створення вистав для маленьких глядачів.
     Перші проекти новоствореного театру – вистави «Європа може зачекати» за Е. Скрібом та «Подорож на чарівний острів» за С. Тейлор, були створені в копродукції з Театром драми і комедії на лівому березі Дніпра, і з успіхом йшли кілька сезонів на сцені Лівобережної драми.

Народна артистка України Неоніла Білецька та Заслужений артист України Віталій Лінецький у виставі “Європа може зачекати”, 1998 рік

     Започатковані НУТом видавничі проекти – газета «Антракт» та серія буклетів «Акторські портрети» – отримали свого часу схвальні відгуки. А перша «дитяча» вистава «Подорож на чарівний острів» вже двадцять п’ятий сезон прикрашає афішу НУТу.

     Багато років театр не мав постійної сцени й працював на різних сценічних майданчиках Києва, багато гастролював, брав участь в театральних фестивалях. У 2009 році НУТ нарешті відкрив власну сцену у Києві, у затишному будиночку 19-го сторіччя, на вулиці Михайлівській, 24 ж. Того року трупу театру поповнили талановиті та амбіційні випускники Віталія Анатолійовича Кіно, яких він навчав у театральному коледжі. Їх яскраві дипломні вистави першими з’явились на афіші оновленого Нового українського.
     Перша прем’єра на власній сцені – вистава «Безталання» за І. К. Карпенко-Карим, стала насправді «програмною» виставою НУТу, в ній впевнено були сформульовані естетичні та філософські погляди творчого колективу, його мистецький напрямок, бачення сучасного українського театру.

Ольга Білоног, Аліса Гур’єва та Єгор Снігир у виставі “Безталання”, 2009 рік

     Це було щире, нове, «живе» прочитання відомої класики. Далі з успіхом відбулися прем’єри за творами Антона Чехова, Вільяма Шекспіра, Панаса Мирного, Стефана Цвейга, Марка Кропивницького, Теннессі Вільямса, Жана Кокто, Ольги Кобилянської, Володимира Соллогуба. Проте на «оживленні» класики театр не зупинився. В репертуарі НУТу багато нових імен. П’єси сучасних драматургів Наталі Уварової, Романа Горбика, Ніколая Халєзіна, Віктора Рибачука, Ольги Звєрліної, Біляни Срблянович, Марини Смілянець, Юрія Васюка, Людмили Тимошенко, інсценізації творів Тані Малярчук, Тетяни Макарової вперше в Україні були поставлені саме на сцені Нового українського театру. Двері НУТу відкриті і для молодих режисерів. Тут дебютували Олександра Правосуд, Ілля Рибалко, Марія Грунічева, Поліна Кіно, інші режисери-початківці. Саме у виставах НУТу реалізували свої творчі задуми художник-сценограф Анастасія Кононенко, театральні балетмейстери Світлана Архипова та Юлія Волюм, композитор та автор пісень Ілля Рибалко, художник по костюмам Юлія Кіно.

     Але найголовніша «цінність» Нового українського – це актори (переважна більшість – випускники акторської майстерні Віталія Кіно різних років). Провідні актори театру Наталя Заруцька та Олексій Грудій, Аліса Гур’єва та Єгор Снігир, Ольга Білоног, Поліна Кіно, Олексій Власенко, Тетяна Бондаренко, Олег Щербина, Іван Вороний, Ольга Філоненко та інші дебютували на сцені НУТу і вже багато років мають своїх шанувальників. Не відстає і театральна «молодь» – актори Данііл Кіно та Євген Ющук, Дарина Степанюк та Олександра Петько, Дар’я Бурчак та Юлія Завалій, Руслан Підгурський та Вероніка Коваленко набувають професійного досвіду, працюючи у виставах НУТу та Театру «Сонечко».
     Центр мистецтв «Новий український театр» з перших днів свого існування позиціонував себе, як ТЕАТР ДЛЯ ВСІЄЇ РОДИНИ, і продовжує впевнено займати театральну нішу «сімейного» відпочинку. 

     Серед проектів Центру – унікальне родинне свято «День народження в театрі», під час якого гості можуть спробувати себе в якості акторів, взявши участь в інтерактивних виставах, – студії з акторської майстерності для дітей та дорослих, де кожен бажаючий має змогу отримати початкові акторські навички, – щорічний фестиваль театральних студій та шкіл «Чудосія», – літній Табір “Театр+Кіно”, де діти не тільки відпочивають, а й ставлять вистави, знімають фільми, та нарешті – Сімейний театральний клуб, що збирається раз на місяць, де на одній сцені батьки дивляться виставу, відпочивають, спілкуються з новими друзями, а на іншій сцені малюки грають із Сонечком, дивляться казку, здобувають корисні навички на різноманітних майстер-класах.
     Своє прагнення відкривати нові імена, і в першу чергу в українській сучасній драматургії, НУТ реалізував, започаткувавши в творчому партнерстві з Міжнародним літературним конкурсом «Коронація слова» та в співпраці з Національною спілкою театральних діячів України щорічний фестиваль «Нова п’єса», що проходить у квітні. Гостями фестивалю встигли побувати відомі драматурги Наталя Ворожбіт, Олександр Володарський, Павло Ар’є та інші.  Щорічно близько двадцяти українських драматургів мають можливість представити власні п’єси на організованих режисерських читках та бліц-презентаціях.
     Центр мистецтв «Новий український театр» є учасником та лауреатом багатьох міжнародних та вітчизняних театральних фестивалів. Гастролі театру відбувалися в багатьох містах України (Львів, Херсон, Ужгород, Мукачево, Дніпро, Чернігів, Одеса, Запоріжжя, Харків, Енергодар, Нетишин, Бориспіль та інші) та за кордоном (Росія, Молдова, Болгарія, Австрія).

     В. А. Кіно та очолюваний ним Центр мистецтв «Новий український театр» проводять постійну благодійну та соціально-культурну діяльність. Співпрацюють з багатьма фондами та організаціями допомоги соціально- незахищеним верствам населення. Щорічно вистави НУТу та Театру «Сонечко» безкоштовно відвідують більше тисячі глядачів – інваліди, діти- переселенці із зони АТО, діти з особливими потребами, багатодітні родини, пенсіонери, студенти. Актори театру навідуються з виставами до дитячих будинків та інтернатів Київської області, виїжджають до дитбудинків на неокуповану територію Донецької області.
     На сьогодні в доробку Театру на Михайлівській та Театру “Сонечко” –  сорок шість вистав, з них половина – репертуар для юних глядачів. 

     Після початку повномасштабної війни театр на цілих сто днів призупинив свою роботу. Але вже в червні 2022 року відновив показ вистав. Репертуар тогочасний був невеликий. Адже не весь колектив зміг зібратися. Кілька наших акторів – Олег Щербина, Олексій Власенко та Тетяна Бондаренко, – пішли добровольцями захищати країну. Кілька актрис з маленькими дітьми виїхали за межі України. Кілька – активно включилися у волонтерську діяльність. Але протягом наступного сезону театр зміг відновити більшу частину свого довоєнного репертуару, до колективу долучилися нові актори та актриси Оксана Богдан, Тетяна Лозіна, Олександра Рудницька, Валерій Мелашенко, Олексій Прокопенко, Олена Петренко  та інші. 

      У вересні 2023 року Центр мистецтв “Новий український театр” втілив свою давню мрію – відкрив ще один театральний майданчик у досить віддаленому від театрального центру районі Києва  – Театр на Троєщині. А вже з жовтня 2023-го при ньому запрацювали Театральна школа. 

Центр мистецтв «Новий український театр» – молода, жива, сучасна, незалежна мистецька родина, щиро вдячна кожному глядачу та відкрита для творчої співпраці.